Obalka ucebniceInstalace a použití japonského editoru JWPce

Instalace je velmi jednoduchá, stačí postupovat dle návodu Navod.html, který je přímo na CD přiloženém ke svazku Japonština - písmo.

Je třeba zobrazit soubory na CD a najít složku JWPce.

V ní je soubor jwpce.exe, který má ikonku v podobě japonského znaku:  JWPce icon

Pokud chcete editor (a slovník) jen vyzkoušet bez instalace, nic nikam nekopírujte a dvojklikněte rovnou na ikonku jwpce.exe.

Pokud chcete, aby editor fungoval i bez CD, zkopírujte nejprve celou složku JWPce někam na harddisk a teprve v této kopii dvojklikněte na jwpce.exe.

Nemusíte nijak instalovat japonskou klávesnici ani žádnou podporu japonštiny, program umí fungovat v běžném českém či anglickém prostředí.

Program funguje nejen ve Windows, ale i pod Linuxem v simulátoru Wine.

Pokud máte s editorem nějaký problém, napište mi prosím na adresu hanzl zavináč noel tečka feld tečka cvut tečka cz a já zkusím najít řešení a zveřejnit správný postup na této stránce.


Jak psát hiraganu, katakanu a kandži

Pokud píšete malými písmeny, píše se hiragana. Pokud velkými, vzniká katakana. Pokud uděláte velké jen první písmeno, píše se zvýrazněná hiragana, kterou můžete převést na kandži pomocí klávesy F2.

Hiraganu lze také převést na kandži později, když označíte část textu a stisknete tlačítko se znakem, vpravo od tlačítka "J".

Přesná tabulka pro zápis hiragany a katakany je v učebnici Japonština na straně 15 (strana je i v ukázkovém pdf, v souboru je to třináctá strana) a na předchozí straně je vysvětlení. Ještě podrobnější tabulka s dalšími detailními instrukcemi je v anglickém návodu na stránkách autora JWPce.Přenosná instalace editoru JWPce na USB flash disk

Editor JWPce zabírá na disku velmi málo místa, takže si jej můžete snadno vzít s sebou i na malém USB flash disku - třeba do počítačové učebny, nebo na dovolenou do internetové kavárny. Potřebujete jen složku JWPce, která včetně slovníků zabírá asi 38MB. Pokud vynecháte slovník jmen (soubory enamdict a enamdict.jdx), stačí vám 16MB. Bez japonsko-anglického slovníku (soubory edict a edict.jdx) stačí necelých 8MB. Pokud dále vynecháme návod JWPce.pdf, online help JWPCE.HLP, font k48x48.f00 a čistě informační soubor changes.txt, stačí k provozu editoru o málo více než 2MB!


informace o dvou audio CD přiložených k učebnici

zpět na stránku učebnice Japonština autorek Nymburská, Vostrá a Sawatari
(poslední aktualizace této stránky: 1. května 2007, 23.50)