ObalkaDita Nymburská, Denisa Vostrá, Mami Sawatari: Japonština

Učebnice japonštiny (hlavní učebnice, učebnice písma, klíč a slovníček, 3 CD s nahrávkami a textovým editorem), kterou představilo nakladatelství LEDA na veletrhu Svět knihy 5. května 2007. ISBN 978-80-7335-074-1, EAN 9788073350741. Celkem 648 stran. Lektorovaly Doc. Zdenka Švarcová, Dr. a Harumi Jamada. Ilustrace Jana Jiroušková, technická podpora a sazba Václav Hanžl. Odpovědná redaktorka Vlasta Hesounová. Učebnice je doporučena na univerzitách (FFUK, MU, ZČU) jako materiál ke studiu a k přípravě na přijímací zkoušky  a používána v řadě kurzů japonštiny.

V některých knihkupectvích byl v březnu 2009 rozebrán i dotisk, ale další dotisk  byl dispozici již během dubna, nyní je učebnici možno zakoupit bez problémů.

Zde si můžete některé části učebnice prohlédnout a poslechnout:

Ukázka ze svazku Japonština (celý svazek má 384 stran, ukázkové pdf jich obsahuje 35 a je velké 2.6MB)
Textová ukázka ze svazku Japonština: Úvod (malý html soubor)
Vyhledávání v knize Japonština pomocí Google Books (nebo zde)

Ukázka ze svazku Japonština - písmo (celý svazek má 120 stran, ukázkové pdf jich obsahuje 13 a je velké 1MB)
Textová ukázka ze svazku Japonština - písmo: Úvod (malý html soubor)

Ukázka ze svazku Japonština - slovníčky a klíč (celý svazek má 144 stran, ukázkové pdf jich obsahuje 15 a je velké 750KB)

Nahrávka CD1/7 (Lekce 1, první část článku, formát mp3, velikost 736KB)
Nahrávka CD1/8 (Lekce 1, druhá část článku, formát mp3, velikost 660KB)
Nahrávka CD1/9 (Lekce 1, cvičení 1, formát mp3, velikost 948KB)
Nahrávka CD1/10 (Lekce 1, cvičení 2, formát mp3, velikost 682KB)
Tyto zvukové ukázky jsou pro snazší přenos komprimovány do formátu mp3. Originální dvě audio CD jsou samozřejmě v plné kvalitě.

Na třetím CD je textový editor JWPce, který můžete dále volně šířit dle licence GPL. Instalace je snadná a rychlá, ale je možno editor na zkoušku spustit i přímo z CD bez instalace (ve Windows, nebo v Linuxu v simulátoru Wine). I když nechcete psát žádný text, můžete využít slovník a informace o znacích, nebo jen psát "aiueo kakikukeko" a další slabiky a prohlížet si je v hiraganě.

Ukázková pdf můžete také volně šířit, ale není dovoleno je jakkoli měnit. Ukázkové nahrávky je povoleno šířit pouze společně s ukázkovým souborem hlavního svazku učebnice.
 
Ilustrace Jany Jirouškové
Obrázky provázejí celý hlavní svazek. V poslední lekci pak Jana Jiroušková ztvárnila studenty, na kterých byla učebnice testována. (Poslední stránku s obrázky zde lze kliknutím zvětšit, některé stránky jsou také zařazeny v pdf ukázce.)

Komiks L2 Komiks U Komiks L1 Komiks L2 Komiks R1 Komiks R2

Recenze a minirecenze:

Kde se učebnice používá:

Kromě toho, že je učebnice na univerzitách doporučena v řadě předmětů jako studijní literatura, je také doporučována k přípravě na přijímací zkoušky (viz třeba MU).

Automatické hledání dalších informací o učebnici:

Fotografie:

První stovka učebnic, která dorazila z Těšína do Prahy do nakladatelství Leda. Většina z nich se hned vydala na cestu za studenty kurzů japonštiny:

prvnich sto ucebnic v Ledeucebnice jedou do Karlina


Studenti byli rádi:


Komplet vybalíte z průhledného obalu a už můžete studovat a studovat ...

rozbalene tri svazkyotevrene tri svazky a tri CDL18 a Z18
(poslední tři fotografie také můžete volně použít k propagaci učebnice)


Elektronická sazba učebnice a její tisk

Učebnice byla vysázena velmi neobvyklým způsobem pomocí systému TeX, řady speciálních programů napsaných během sazby učebnice (převážně v jazycích tcl a C) a mnoha dalších opensource programů dostupných v distribuci operačního systému Linux/GNU (Debian Sarge). Všechny japonské znaky byly důsledně zpracovávány výhradně elektronicky a pouze v křivkových formátech, aby byla do posledního detailu využita přesnost, které dokáže dosáhnout moderní tiskový stroj. Unikátní byl i systém spolupráce mezi autorkami a sazečem (byla založena na systému CVS, který se obvykle používá spíše pro správu velkých softwarových projektů). O tomto tématu chystáme rozsáhlý samostatný článek s řadou technických podrobností.

Učebnici velice pečlivě vytiskli a svázali v tiskárně Finidr v Českém Těšíně. Sazba byla připravena s nanejvýš optimistickým očekáváním přesnosti tisku, jehož splnění zdaleka nebylo samozřejmé.
Ve Finidru se to podařilo. Japonské znaky jsou při takto kvalitním tisku velmi dobře čitelné a také krása českého Computer Modern fontu mnohem lépe vynikne. Děkujeme!

Kde lze učebnici zakoupit:
Samozřejmě můžete učebnici koupit i ve všech dobrých kamenných obchodech s učebnicemi, většinou je stále v nabídce.

Knihu také nabízí obrovské množství dalších internetových knihkupectví, ale většinou chybí informace o ukázkách. Myslíme si, že ukázky jsou pro kupující velmi důležité, a pokud o nich internetový obchod neinformuje, nedbá o své zákazníky a bude lepší nakoupit jinde. Věnovali jsme přípravě ukázek mimořádnou péči, jsou značně rozsáhlé a umožňují i tisk v nejvyšší kvalitě, takže si zákazník může o knize udělat velmi dobrou představu.

(Pokud má vaše knihkupectví internetovou stránku s nabídkou učebnice a chcete být v našem seznamu výše, přidejte prosím odkaz na stránku s ukázkami: http://denisa.vostry.cz/ucebnice/
nebo zkopírujte ukázky na svůj server a napište nám na adresu hanzl zavináč noel tečka feld tečka cvut tečka cz.)

Poznámka: Kniha je někdy uvedena s ISBN 8073350742 - tento starý formát se ale už nepoužívá, správné je ISBN 9788073350741.

Můžete zkusit vyhledat na internetu stránky o knize Japonština, včetně nabídek knihkupectví, podle všech forem zápisu jejího ISBN či EAN, nebo ji zkuste vyhledat podle jmen autorek.

Knihu si také můžete půjčit v knihovnách, třeba v Praze na FFUK, nebo v Olomouci, nebo ve Zlíně, nebo v Hradci Králové, nebo v NDL v Japonsku (signatura YU111-B542 zde v Lang.).


Autorky učebnice (Japonsko, Kotohira):


Autorky ucebnice


(poslední aktualizace této stránky: 8. července 2009)