Haiku: Cesta ze stresu

Přebal knihy

Poetická příručka k používání vlastních emocí i rozumu, od psychiatra Radkina Honzáka a japanoložky Denisy Vostré. Navíc se dozvíte mnoho o japonské kultuře a jistě vás potěší inspirující básně! Vyšlo v říjnu 2022, k dostání v mnoha e-shopech! Můžete si přečíst ukázku.

O plánovaných setkáních s autory nad novou knížkou se dozvíte zde na Facebooku.

Můžete si přečíst recenzi Terezy Šefrnové.


Radkin Honzák:

Vznik básně haiku v lecčems připomíná naše dějiny stručně komentované v jednom americkém bedekru slovy: „Československá republika vznikla v roce 1918 a od svého vzniku se neustále zmenšuje.“

Od samého začátku, co jsem tuhle básnickou formu poznal, ji doporučuji lidem jako cestu ze stresu. Musí se totiž na její tvorbu plně soustředit a zapříhnout obě mozkové hemisféry. Levou, aby počítala slabiky, a pravou, aby přišly ke slovu emoce a aby to dávalo smysl.

Vypsat se ze svých pocitů způsobem, jejž doporučujeme, má jednu podstatnou složku, která je zároveň nesmírnou výhodou. Dokud myšlenky běhají hlavou sem a tam, zkříží se nežádoucím způsobem obvykle s emocemi a celá ta směsice je neuchopitelná. Teprve když ji ukázníme, dáme do vět, které někomu říkáme, nebo do přesnějších vět, které napíšeme a mají hlavu a patu, podmět a přísudek a na konci tečku, můžeme začít pracovat racionálně. A to i tehdy, když se budeme vypisovat z emocí.Haiku: Cesta ze stresu
Předchozí příspěvek

Z Prahy do Lisabonu a zpět

Je lepší horská dráha, nebo tramvaj v Lisabonu? Může mít život podobný říz, nebo se to stává jen ve fantazii? Psychiatr Radkin Honzák přirovnal tuhle knížku k obrazům Salvadora Daliho a našel v ní „malé radosti i zážitky na hranici extáze“.

Následující příspěvek

A Storm in My Mind

A story from Denisa Vostrá's new book From Prague to Lisbon and Back, translated into English by Prokop Hanžl

Haiku: Cesta ze stresu